Godišnja Skupština Evropskog foruma osiguravatelja depozita (EFDI), obilježavanje 20. godišnjice Agencije za osiguranje depozita Bosne i Hercegovine i Godišnja međunarodna konferencija pod nazivom “Osiguranje depozita u Evropi – Prekrajanje mape”
Osiguranje depozita je sastavni dio mreže za finansijsku stabilnost i sigurnost i uspostavljeno je u većem broju zemalja svijeta u različitim institucionalnim aranžmanima. Prvi oblici postojanja osiguranja depozita datiraju daleko u prošlost, mada se svi vežu za Veliku finansijsku krizu 30-tih godina nastalu u Sjedinjenim Američkim Državama.
Primarna svrha postojanja osiguranja depozita je zaštita malih štediša kroz pružanje usluge osiguranja depozita u bankama članicama programa osiguranja, čime se obezbjeđuje povjerenje javnosti i štediša i time daje doprinos stabilnosti finansijskog sistema svake zemlje.
Program osiguranja depozita po prvi put uspostavljen je u Bosni i Hercegovini 1999. godine, prvo na entiteskim nivoima, nakon čega je u kasnijem periodu iz entiteskih agencija izrastao program osiguranja depozita na državnom nivou. Ove godine navršava se 20 godina od uspostavljanja programa osiguranja depozita u Bosni i Hercegovini.
Agencija za osiguranje depozita Bosne i Hercegovine (AOD BiH) i Evropski forum osiguravatelja depozita (EFDI) organizovali su održavanje godišnje Skupštine EFDI i Međunarodnu konferenciju povodom obilježavanja 20. godišnjice postojanja i rada Agencije za osiguranje depozita Bosne i Hercegovine. Cijeli događaj Godišnje skupštine EFDI-a i Međunarodne konferencije u organizaciji EFDI i AOD BiH održani su u Sarajevu od 25. do 28. septembra 2019. godine.
Svake godine, trodnevni događaj EFDI ističe svakodnevni rad 70 članica EFDI, koji su svi ključni akteri u mehanizmu finansijske stabilnosti proširene Evrope. Međunarodno udruženje jedinstveno je mjesto za saradnju između programa za osiguranje depozita i programa za zaštitu investitora u cijeloj Evropi. Članice EFDI – osiguravatelji depozita, programi za zaštitu investitora, tijela za sanaciju i restrukturiranje neprestano razmjenjuju iskustva i stavove, pružaju analize, procjene i preporuke i zajednički izrađuju stavove o evropskim i nacionalnim propisima.
Ove 2019. godine domaćin cjelokupne manifestacije bila je Agencija za osiguranje depozita Bosne i Hercegovine (AOD BiH), aktivna članica EFDI udruženja.
Program osiguranja depozita u Bosni i Hercegovini koji po međunarodno priznatoj kalsifikaciji spada u model tzv. ‘isplatne kutije’ po svojim je specifičnostima daleko napredniji. Dvije isplate osiguranog depozita koje je AOD BiH izvršila nepobitno dokazuju da je mladi program OD dorastao primarnoj svrsi postojanja tj. isplati osiguranog depozita koja je izvršena daleko prije od zakonski propisanog okvira. Kroz dva osigurana slučaja, potvrđen je doprinos programa OD stabilnosti finansijskog sektora i povjerenja javnosti.
Obzirom da se Bosna i Hercegovina nalazi na putu prema članstvu u Evropskoj uniji i usklađivanja sa zahtjevima i propisima EU direktiva, AOD BiH smatra da je za obilježavanje 20. godišnjice bilo najprikladnije organizovati događaj međunarodnog karaktera u saradnji sa Evropskim forumom osiguravatelja depozita (EFDI).
Evropski forum osiguravatelja depozita osnovan je 2002. godine kao međunarodno neprofitno udruženje. Svrha Udruženja je da doprinosi stabilnosti finansijskih sistema jačanjem uloge programa za osiguranje depozita (OD) i programa za zaštitu investitora (ZI) i promicanje evropske saradnje u oblasti osiguranja depozita. Udruženje zastupa zajedničke interese članica, razmjenjuje informacije, iskustva i stavove, obezbjeđuje analize, procjene i preporuke u svom području stručnosti i sarađuje s EU, nacionalnim, nadnacionalnim i međunarodnim institucijama. EFDI u svom članstvu ima 70 institucija članica, od čega je 57 programa za osiguranje depozita, 13 programa za zaštitu investitora, sveukpno iz 48 zemalja iz proširene Evrope.
Agencija za osiguranje depozita BiH je u članstvu EFDI od samog njegovog osnivanja.
Na pomenutom događaju organizovanom u našoj zemlji učestvovalo je ukupno 159 registrovanih učesnika domaćih i međunarodnih zvanica (programa osiguranja depozita, centralne banke, vlasti, ekonomisti itd.) iz zemlje, Evrope i šire. Po zvaničnim podacima, ovo je bio rekordan broj registrovanih učesnika na događaju u organizaciji EFDI ikad.
Rasprava se vodila oko dvije glavne najaktuelnije teme, i to:
– REGULATORNI OKVIR: Pravna stečevina EU, pregled Direktiva o programima za osiguranje depozita i implikeacije odluke Evropskog suda u slučaju talijanske banke Terca, koja može imati dugoročne posljedice na buduće primjenjene tehnike restrukturiranja u EU.
– OPERATIVNI OKVIR: Novi standardi stručnjaka za poboljšanje finansijske stabilnosti i uspješno upravljanje krizama, uključujući prezentaciju 6 Neobavezujućih smjernica EFDI.
AOD Bosne i Hercegovine ove godine je obilježila 20. godišnjicu. Budući da je jedan od ključnih elemenata mreže finansijske stabilnosti, AOD BiH je ponosna što je dokazala svoju ulogu i pridonijela finansijskoj stabilnosti zemlje. U slučaju dvije propale banke isplata osiguranog depozita je završena u roku od 14, odnosno 8 dana, što je prilično kratak period čak i za evropske standarde. Proslava 20. godišnjice obilježena je u okviru održavanja Godišnje generealne skupštine EFDI i Međunarodne konferencije za 2019. godinu koja je organizirana u BiH. Na Međunarodnoj konferenciji započeti su različiti dijalozi i rasprave koji tek trebaju unaprijediti i poboljšati naše buduće ciljeve i akktivnosti. Sesija panela 1 okupila je predstavnike programa osiguranja depozita zemalja regiona Balkana, na kojem smo mogli vidjeti ostvareni napredak svakog programa pojedinačno u odnosu na usklađenost sa pravnom stečevinom EU Direktive o programima za osiguranje depozita. Prema poslednjem nacrtu Zakona o osiguranju depozita u BiH koji se nalazi u pralamentarnoj proceduri, možemo reći da će se usvajanjem nacrta Zakona program osiguranja depozita naše zemlje u većem dijelu uskladiti sa zahtjevima EU Direktive.
U zaključku, možemo reći da je AOD BiH uspješno organizovala pomenuti događaj koji je prepoznat kako od strane međunarodnih tako i domaćih institucija i autoriteta.
AOD BiH ostaje posvećena daljem unapređenju svog poslovanja i praćenju najboljih međunarodnih praksi, preporuka i EU standarda.
________________________________
Banja Luka, 25.10.2019. godine