На својој 28. сједници одржаној 22.11.2010. године, Управни одбор Агенције за осигурање депозита Босне и Херцеговине разматрао је између осталог и питање висине стопе премије осигурања, која ће се примјењивати у 2011. години. Управни одбор је одлучио да иста остане на досадашњем нивоу, те ће висина стопе премије осигурања у 2011. години износити 0,3%.

Дана 04.10.2010. године на дужност директора филијале Бања Лука Агенције за осигурање депозита Босне и Херцеговине ступио је госп. Перица Рајчевић.
Госп. Перица Рајчевић, дипл. ецц. из Требиња на ову дужност именован је одлуком Управног одбора Агенције након што је та позиција остала упражњена због одласка у пензију досадашњег дирекора филијале Бања Лука гђе. Браниславе Лисица.

Укупни депозити банака чланица биљеже раст и са 31.08.2010. године од готово 2% у односу на крај 2009. године.


Штедња као најважнији сегмент депозита банака чланица, у износу од готово 6,2 милијарде КМ са 31.08.2010. године, биљежи раст од 8,5% у односу на стање на крају 2009. године. Праћење ове депозитне категорије врши се и на седмичном нивоу. Примјетне су мање незнатне осцилације, но мјесечно праћење јасно указује да се штедња грађана континуирано повећава из мјесеца у мјесец те да је премашен ниво штедње за 5,4% у односу на ниво стања са 30.09.2008. године (период прије “кризе депонената”).

Рјешењем Окружног привредног суда у Бањалуци број: 057-0-Рег-10-001248 од 18.08.2010. године одобрен је упис промјене назива, промјене акционара и лица овлаштеног за заступање код банке чланице ИЕФК банка а.д. Бања Лука тако да ће иста убудуће пословати под називом:
“МФ банка” Акционарско Друштво Бања Лука
Скраћени назив: МФ банка А.Д. Бања Лука
Нови акционар банке је Друштво за управљање инвестиционим фондовима “МИКРОФИН ИНВЕСТ” д.о.о. Бања Лука у име ОИФ МИКОРФИН ПЛУС МКД “МИКРОФИН” д.о.о. Бања Лука.

ОБАВИЈЕСТ О ПРОМЈЕНИ ТЕЛЕФОНСКИХ БРОЈЕВА – ФИЛИЈАЛА САРАЈЕВО
Будући да је дошло до промјене два телефонска броја филијале Сарајево, Агенције за осигурање депозита Босне и Херцеговине, обавјештавамо Вас да је број ++387 (0)33 663 207 замијењен новим бројем ++387 (0)33 226 327 и број ++387 (0(33 663 095 замијењен новим бројем ++387 (0)33 226 323.

На сједници Управног одбора Агенције за осигурање депозита Босне и Херцеговине, одржаној дана 28.07.2010. године, усвојен је Извјештај о раду АОД БИХ за период од 1.01.- 30.06.2010. године.


У извјештајном периоду категорија укупних депозита је имала пораст од 1%, а штедња грађана, као најбитнија категорија депозита, чак од 7,5%.
Иако је година оцијењена као доста тешка евидентан је континуиран пораст депозита из ранијих периода.
Својевремена „криза депонената“ из ИВ квартала 2008 године, када је повучено око 800 милиона КМ из банака, на овај начин је потпуно анулирана.
Агенција за осигурање депозита БиХ и даље континуирано прати рад банака и испуњавање критерија из Закона о осигурању депозита у банкама БиХ, а самим тим и благовремено доноси одлуку о лимиту осигурања који од 01.04. ове године износи 35.000 КМ.

Међународна седмица осигурања депозита одаје признање напорима осигураватеља депозита на обезбјеђењу повјерења јавности у банке и заштити депонената

Базел, Швајцарска, 7. мај 2010. године: Међународна асоцијација осигураватеља депозита (IADI) најављује 5.-ту међународну седмицу осигурања депозита од 7. до 14. маја 2010. године. Ове године одаје се признање бројним иницијативама предузетим од стране IADI и њених чланица у доприносу финансијске стабилности заштитом депонената. Седмица ће посебно пратити осму годишњицу IADI-а 6. маја 2010. године, са темом „Осигурање депозита: Допринос финансијској стабилности.”


Мартин Ј. Груенберг, предсједавајући IADI-а нагласио је да су “IADI и њене чланице марљиво радили на заштити депонената и јачању програма за осигурање депозита широм свијета. Ми смо посебно задовољни што смо ангажовани са Међународним монетарним фондом (ММФ), Свјетском банком, Базелским комитетом за банкарску супервизију и другим мултинационалним организацијама на изради методологије процјене појединачних програма осигурања депозита у погледу усклађености са Основним принципима за ефикасан програм за осигурање депозита.”
Многе IADI чланице предузеле су или координишу иницијативе за заштиту потрошача и обезбјеђење повјерења јавности у банке. Таквим се напорима често одају признања у току међународне седмице осигурања депозита. Иницијативе обухватају кампање у погледу свјесности јавности, саопштења за јавност о улози Осигурања Депозита (ОД) у доприносу финансијској стабилности и економском расту, Кампање финансијске литературе обезбијеђене кроз средњошколске и високошколске институције са циљем промовисања финансијске свјесности. Неке чланице побољшавају своју способност за благовремену исплату депонената у случају несолвентности банке и многе користе Основне принципе за ефикасан програм за осигурање депозита да оправдају или подрже легислативу која јача појединачне програме за осигурање депозита и процјењују своје програме на основу примјене Основних принципа.


Осигураватељи депозита објављују своје иницијативе путем промоције ТВ емисија, споразума са осигураним финансијским институцијама и едукацијом банкара, саопштењима за јавност, брошурама које се дистрибуишу путем штампаних и ‘онлине’ медија, обавјештења на web страницама, мултијезичним рекламним кампањама, информисања интересних група и јавности, друштвеним активностима као што је помоћ жртвама земљотреса и добровољно давање крви, Меморандуми о разумијевању са другим учесницима мреже за финансијску сигурност и учешћем на финансијским сајмовима. Осигураватељи депозита дограђују своје капацитете за комуникацију са осигураним депонентима путем шалтера за информисање и других средстава.
Недавне међународне иницијативе обухватају:
У јуну 2009. године, IADI и Базелски комитет за банкарску супервизију заједно су објавили Основне принципе за ефикасан програм за осигурање депозита. Основни принципи постављају важно мјерило за земље који се користи приликом успостављања или реформе програма за осигурање депозита.
IADI заједно ради са ММФ-ом, Свјетском банком и неколико других мултинационалних и међународних институција на изради методологије за процјену усклађености са Основним принципима за ефиксан програм за осигурање депозита. Завршетак методологије помоћи ће у успостављању Основних принципа као ауторитативног међународног стандарда за осигурање депозита.
IADI је недавно објавила смјернице за Успостављање законске заштите за програме за осигурање депозита.
Многе IADI чланице су требале или су биле овлаштене – путем закона или прописа – да побољшају своју способност заштите депонената и обезбиједе финансијску стабилност. Овакве су активности често одраз искустава из претходних криза или лекција научених из мјера политичког одговора. Идући даље, IADI и њене чланице ће радити заједно са међународним организацијама у учесницима мреже за финансијску сигурност на даљем унапређењу постојећих програма и координацији преласка са бјанко гаранције на експлицитан лимит осигурања када се финансијска стабилност врати.


Међународна седмица осигурања биће попраћена и другим догађајима коспонзорисаним од стране IADI и других организација које промовишу међународну финансијску стабилност. Корпорација за осигурање депозита Јапана из Токиа спонзорисаће Девету конференцију IADI-а у току четврте седмице мјесеца октобра 2010. године. Годишња конференција ће у тежиште ставити даљи рад мреже за финансијску сигурност, укључујући и излазне стратегије из финансијске кризе, опоравак национализованих и хипотекарних банака. Конференција ће окупити водеће стручњаке како би се обезбиједио форум за разматрање улоге Основних принципа у супервизији и осигурању депозита, неопходних предуслова за ефикасан програм и појединачних принципа и искуства стручњака из ове области. Одржаће се и неколико годишњих регионалних конференција у току године у сљедећим земљама: Мексику, Танзанији, Италији, Аргенитни и Тајланду.
IADI је непрофитна организација са сједиштем у Банци за међународна поравнања у Базелу, Швајцарска. IADI има 60 чланица, 6 придружних чланица и 12 партнера. Циљ IADI-а је давање доприноса стабилности финансијских система кроз промоцију међународне сарадње између осигураватеља депозита и потицање међународних контаката између осигураватеља депозита и других заинтересованих страна.

За више информација, молимо да контактирате: Dona Inscoea, генералног секретара don.inscoe@iadi.орг +41 61 280 9931 Kim White, замјеника генералног секретара kim.white@iadi.org +41 61 280 9933

Управни одбор Агенције за осигурање депозита Босне и Херцеговине, на сједници одржаној данас, 1. априла/травња 2010. године у Бањалуци, донио је одлуку о повећању износа осигураног депозита са досадашњих 20.000 КМ на 35.000 КМ.
Управни одбор се опредијелио да у приступу овом питању иде постепеним корацима, те је за сада лимит утврђен на износ од 35.000 КМ.


Одлуку су једногласно донијели чланови Управног одбора Агенције за осигурање депозита Босне и Херцеговине и донатори.
Наведена одлука ступа на снагу даном доношења, 1. априла 2010. године.

Одлуком Управног одбора Агенције за осигурање депозита Босне и Херцеговине од 28.01.2010 одобрен је пријем Унион Банке д.д. Сарајево у програм осигурања депозита почев од 01.02.2010. Тиме је Унион Банка д.д. Сарајево постала 25-та чланица програма осигурања депозита.


Измјеном Закона о осигурању депозита у банкама Босне и Херцеговине из септембра 2009. године брисано је ограничење учешћа банака са државним капиталом у дионичком капиталу у програму осигурања депозита, те су се тиме стекле законске претпоставке за пријем у чланство ове банке.

Сједиште Бања Лука

Адреса: Васе Пелагића 11а
78 000 Бања Лука
Босна и Херцеговина
Телефон: +387 (0)51 223 440
Фаx: +387 (0)51 223 452
Mail: aod@bih.net.ba

Филијала Бања Лука​

Адреса: Васе Пелагића 11а
78 000 Бања Лука
Босна и Херцеговина
Телефон: +387 (0)51 223 440
Фаx: +387 (0)51 223 452
Mail: aod@bih.net.ba

Филијала Сарајево​

Адреса: Јадранска бб,
71 000 Сарајево
Босна и Херцеговина
Телефон: +387 (0)33 568 720
Фаx: +387 (0)33 568 721
Mail: aod@bih.net.ba

Мени

Сједиште Бања Лука

Адреса: Васе Пелагића 11а
78 000 Бања Лука
Босна и Херцеговина
Телефон: +387 (0)51 223 440
Фаx: +387 (0)51 223 452
Mail: aod@bih.net.ba

Филијала Бања Лука​

Адреса: Васе Пелагића 11а
78 000 Бања Лука
Босна и Херцеговина
Телефон: +387 (0)51 223 440
Фаx: +387 (0)51 223 452
Mail: aod@bih.net.ba

Филијала Сарајево

Адреса: Јадранска бб,
71 000 Сарајево
Босна и Херцеговина
Телефон: +387 (0)33 568 720
Фаx: +387 (0)33 568 721
Mail: aod@bih.net.ba